Peygamber Efendimizin (SAV) Soyağacı

Peygamber Efendimizin (SAV)Soyağacı

Nasihatler.org sitesinin müslümanlara hediyesidir.

peygamber Efendimizin (SAV) Soyağacı.Anne ve baba ile tüm soyunun yer aldığı soyağacı.Büyütmek için üstüne tıklayın.Nasihatler.org sitesinin müslümanlara hediyesidir.

Peygamber Efendimizin (SAV) Soy Ağacı Şeması

Peygamber Efendimizin (SAV) Soy Ağacı Şeması

Peygamber Efendimizin Babası Abdullah ,
Annesi Amine Hatundur.

ZEVCELERİ

Hatice ,Aişe ,Hafsa, Zeynep binti Caşh , Ümmü Seleme , Safiyye , Ümmü Habibe, Meymune , Sevde ve Cüveyriye (r a)

CARİYELERİ

Mariye , oğlu İbrahim in annesi , Reyhane , Zeyneb Binti Caşhın bağışladığı bir cariye.

ÇOCUKLARI

Kasım , Zeynep , Rukiye, Ümmü Gülsüm , Fatıma , Abdullah ve İbrahim , ( İbrahim hariç hepsi Hz Hatice r a nındır.

AMCALARI

Hz Hamza , Abbas , Ebu Talib , (adı Abdü menaftır) Ebu Leheb (adı Abdüluzza dır) Zubeyr, Abdulkabe , Muvakım , Dırar , Kusem , Muğıre , (lakabı : <a
Haceldir ) Gaydak (adı Musabdır _ Nevfel olduğuda söylenmiştir) Avvam . { bunlardan yanalız Hamza ve Hz Abbas( r a ) Müslüman olmuştur.}[Amcalarının en yaşlısı Haris , en küçüğü Hz Abbas (r a) dır]

HALALARI

Safiyye, (Zübeyr Bin Avvam’ın annesidir) Atike , Berra , Erva , Ümeyme , Ümmü Hakim el Beyza bunlardan Safiyye ve Erva Müslüman olmuştur.

TEYZELERİ

Erva, Berre , Ümeyye , Ümmü Hakim ,

ANNEANNESİ

Abdul Uzza kızı Berre , Berrenin annesi Esed kızı Ümmü Habib onun annesi de Avf kızı Berre dir. Böylece soy ağacı uzar gider.

BABAANNESİ

Amr kızı Fatma dır . Amr babası Aid , Aidin babası İmran , onun ki de Mahzundur.

Böylece soy ağacı gider.

Bütün kaynakların ittifakla belirttikleri, Kâinatın Efendisinin yirminci dedesine kadar uzanan neseb silsilesi de şöyledir:

“Muhammed (a.s.m.), Abdullah, Abdülmuttalib (asıl ismi Şeybe), Hâşim, Abd-i Menâf (Muğîre), Kusay, Kilab, Mürre, Kâb, Lüeyy, Galib, Fihr (Kureyş), Mâlik, Nadr, Kinâne, Huzeyme, Müdrike (Amir), İlyas, Mudar, Nizar, Maad, Adnan.”
Annesinin nesebi de şöyledir: Vehb, Abdümenâf, Zühre, Kilâb, Mürre…

Adem A.S dan başlayarak Peygamber Efendimize kadar gelen peygamberlik silsilesini resim olarak yayınladık.

Peygamber Efendimizin (SAV) nesebini Adnan’a kadar bilmek farz-ı kifaye’dir. Yani müslümanların bir kısmı bunu bildiği taktirde diğerlerinden sorumluluk kalkar ve böylece günaha girmezler.

Ancak Peygamber Efendimizin Abdullah’ın oğlu Muhammed olduğunu ve kendisinin Arap olduğunu bilmek farz-ı ayn’dır. Yani mükellef olan (akıl sahibi ve buluğ çağına girmiş olan) her müslümanın bu kadarını bilmesi farzdır

 

Yazar: nasihatler.org

paylaş

Bir yorum yap

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>